W celu spełnienia swoich marzeń o własnym kącie, trzeba dysponować odpowiednimi środkami. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będą własne środki w wystarczającej wysokości na zakup, jednak wiele osób posiłkuje się kredytem hipotecznym. Samo staranie się o uzyskanie decyzji wcale nie jest taki trudne.
Według danych udostępnionych przez Związek Banków Polskich z 2021 roku w ciągu III kwartału 2021 roku banki udzieliły łącznie 192000 kredytów hipotecznych o wartości 63 miliardy. Średnio klienci decydowali się na kredyt w wysokości 340 000 PLN.
Łączna liczba czynnych umów hipotecznych w Polsce wynosi 2 535 814, a wartość przekroczyła 500 miliardów.
Kredyt hipoteczny - na jakie cele?
To czym jest kredyt hipoteczny wyjaśnialiśmy już niejednokrotnie. Istotnym jest, że kredyty hipoteczne są kredytami celowymi, wyłącznie na:
Dla zaspokojenia swoich roszczeń bank formalnie dokonuje wpisu w księdze wieczystej na konkretnej nieruchomości. We wpisie jest więc zawarta oficjalna informacja, że właściciel nieruchomości ma zobowiązanie wobec tego banku. Hipoteka jest usuwana w momencie całkowitej spłaty kredytu. W momencie zaistnienia odwrotnej sytuacji, a więc chęci zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką, przed złożeniem wniosku na jej zakup należy sprawdzić status prawny hipoteki. Rejestr ksiąg wieczystych dostępny jest dla wszystkich pod adresem: ekw.ms.gov.pl.
Wzrost kosztów kredytu hipotecznego i co dalej?
W ostatnich miesiącach kredyty wyraźnie zdrożały, a prawdopodobnie nie jest to koniec podwyżek. Zawirowania gospodarcze związane z pandemią, ciągły wzrost inflacji i podwyżki stóp procentowych nie pozostają bez wpływu na rynek kredytów hipotecznych. W ostatnim czasie kredyty wyraźnie zdrożały, a prawdopodobnie nie jest to koniec podwyżek. Oznacza to wyższe raty miesięczne kredytów oraz mniejszą zdolność kredytową klientów.
Łatwiej będzie jednak o promocje bankowe, ponieważ instytucje będą szukać sposobów pozyskania klientów na rynku, na którym mają dużą konkurencję.
Mieszkanie bez wkładu własnego
Pod koniec maja tego roku wejdzie w życie propozycja rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. To program kierowany do osób, których dochód pozwala na spłatę kredytu na nieruchomość, ale nie posiadają środków na wkład własny. Sumę od 10 do 20% wkładu obejmuje gwarancją Bank Gospodarstwa Krajowego.
Środki zostaną przyznane, pod warunkiem braku posiadania prawa własności mieszkania lub domu przez osoby wchodzące w skład danego gospodarstwa domowego.
Są od tego wyjątki, rodziny z dwójką dzieci w czasie zaciągnięcia kredytu mogą posiadać mieszkanie nie większe niż 50m2, z trójką dzieci nie większe niż 75m2, czwórką maksymalnie 90m2, natomiast w przypadku rodzin z jeszcze większą ilością dzieci limit metrażowy nie obowiązuje.