Co zrobić kiedy zabrakło pieniędzy z kredytu hipotecznego na dokończenie budowy lub remontu?

Co zrobić kiedy zabrakło pieniędzy z kredytu hipotecznego na dokończenie budowy lub remontu?

Co zrobić kiedy zabrakło pieniędzy z kredytu hipotecznego na dokończenie budowy lub remontu?

Odtwórz wideo

Duży koszt do poniesienia związany z budową czy dużym remontem to dla wielu osób stresujące przedsięwzięcie. Przy obecnym wzroście cen materiałów budowlanych w wielu przypadkach okazuje się, że kwota określona przy podpisywaniu umowy kredytowej jest niewystarczająca.

Czy można powiększyć kredyt na budowę domu?

Tak. Możemy zwiększyć środki na budowę domu czy remont na trzy sposoby.

Pierwszym sposobem jest zwiększenie kwoty już posiadanego kredytu w banku, który obecnie kredytuje tą nieruchomość. Cały proces musi być rozpoczęty od nowa, a więc bank ponownie wycenia nieruchomość i określa obecną zdolność kredytową. Uaktualnić należy także kosztorys, w którym dobrze, aby pojawiły się nowe pozycje, które w poprzednim kosztorysie nie były planowane do realizacji. Jeśli przyczyną zwiększenia kwoty jest po prostu wzrost cen materiałów budowlanych i usług na tym etapie budowy domu to należy złożyć nowy kosztorys ze zwiększoną wartością prac, które nie zostały jeszcze wykonane. Należy liczyć się także z tym, że będzie konieczny do poniesienia koszt uaktualnienia wpisu hipoteki w księdze wieczystej.

Drugim wariantem jest kolejny kredyt mieszkaniowy. Najczęściej jest udzielany w tym samym banku co pierwsze zobowiązanie. Wyjątkiem jest zabezpieczenie na innej nieruchomości, a wtedy można skorzystać z oferty innego banku. Korzyścią jest zachowanie pierwotnych warunków kredytu, a do drugiego zobowiązania składane są dokumenty dotyczące źródła dochodu i inwestycji. Istotna jest możliwość zabezpieczenia na innej nieruchomości nawet osoby trzeciej.

Trzeci wariant to nowy kredyt na spłatę kredytu już trwającego i jednocześnie dokończenie remontu czy budowy. Można wtedy skorzystać z oferty innego konkurencyjnego banku. Postępowanie jest dokładnie takie samo jak przy powyższych dwóch wariantach – należy skompletować dokumenty dochodowe oraz dotyczące budowy.

Wybór będzie podejmowany na podstawie analizy oferty cenowej, która jest przy obecnie spłacanym zobowiązaniu i tej aktualnej. Jeśli obecne zobowiązanie jest na preferencyjnych warunkach, to nie będzie się opłacało zwiększenie kredytu już posiadanego, a lepiej będzie skorzystać z drugiego. Jeśli jednak aktualne warunki są lepsze niż obecnie posiadanego kredytu, to bardziej opłacalne będzie spłacenie całości nowym zobowiązaniem i dobranie dodatkowej kwoty do zakończenia budowy.

A może jednak kredyt gotówkowy?

Zdarza się, że pieniądze są potrzebne szybko i nie ma czasu na rozpatrzenie procesu hipotecznego. Wtedy najlepszym wyjściem jest kredyt gotówkowy. Główną zaletą jest szybka dostępność środków i brak konieczności informowania na co potrzebne są pieniądze. Decyzja kredytowa jest możliwa do uzyskania w ciągu jednego dnia. Bank będzie wymagał udokumentowania wyłącznie dochodów klienta i unikniemy etapu analizy nieruchomości.

Czy można uniknąć sytuacji, że braknie środków na budowę?

Metodą na zminimalizowanie sytuacji, że zabraknie środków na dokończenie budowy jest zawnioskowanie o wyższą kwotę kredytu niż planowana. Budowa domu zwykle trwa około dwóch lat, a w tym czasie jest duża szansa na zmienność cen materiałów lub na zmianę koncepcji wykończenia nieruchomości z innych, być może droższych materiałów. Klienci coraz częściej korzystają z tej metody, zwłaszcza, że w sytuacji niewykorzystania całości środków można z niej zrezygnować, a raty kredytu będą naliczane tylko od uruchomionej kwoty.             

Zdecydowanie najlepiej będzie skonsultować się z ekspertem hipotecznym, przeanalizować swoją maksymalną zdolność kredytową, rozejrzeć się na rynku za aktualnymi cenami materiałów i poprosić o wyceny usług. Na tej podstawie nasi doradcy na pewno pomogą znaleźć najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe. 

Czy można zwiesić spłatę rat kredytu hipotecznego? Czy warto brać teraz kredyt hipoteczny?