Czy można mieć więcej niż jeden kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny daje możliwość realizacji planów dotyczących zakupu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z tych środków można także sfinansować zakup działki czy remont domu. Uzyskanie kredytu hipotecznego przede wszystkim wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej oraz środków na wkład własny, a także nienagannej historii w Biurze Informacji Kredytowej.
Czy mając kredyt hipoteczny można wziąć drugi?
Oczywiście tak, choć nie jest to częsta sytuacja. Bank może udzielić jednemu kredytobiorcy kilku kredytów hipotecznych. Warunkiem jest spełnienie wszystkich wymagań. Podstawowym wyznacznikiem decyzji banku będzie zdolność kredytowa oraz wartość nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem zobowiązania.
Kiedy warto wziąć drugi kredyt hipoteczny?
Jeśli sytuacja finansowa jest względnie stabilna, a własny dom wybudowany lub kupione własne mieszkanie, często pojawia się pomysł, aby stworzyć zabezpieczenie na przyszłość. Jedną z metod jest zakup nieruchomości. Polacy coraz częściej myślą o możliwości uzyskania dochodu z wynajmu szczególnie w większych lub turystycznych miastach, gdzie popularny jest wynajem na weekend lub kilka czy kilkanaście dni w sezonach urlopowych. Zakup nieruchomości w tym celu jest coraz bardziej popularny. Drugi kredyt hipoteczny warto więc wziąć, gdy myślimy o zakupie mieszkania właśnie w celu wynajmu jako inwestycja, która nie obciąży nadmiernie naszego budżetu, a w przyszłości będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie. Wtedy klient często decyduje się na dołączenie do kredytu swoich dzieci jako współkredytobiorców, a więc wpływ na decyzję banku będzie miała także zdolność kredytowa pozostałych osób.
Jak dostać drugi kredyt hipoteczny?
Bank podchodząc do analizy wniosku bierze pod uwagę przede wszystkim zdolność kredytową, która określi jak duże zobowiązanie klient jest w stanie spłacać, biorąc pod uwagę dochody oraz wszystkie wydatki gospodarstwa domowego.
Na odmowę udzielenia drugiego kredytu hipotecznego będzie miała wpływ przede wszystkim zbyt niska zdolność, ale także opóźnienia w BIK w zakresie spłacania dotychczasowych rat kredytowych.
Jakie będą wymagane formalności?
Bez względu na to czy składamy wniosek o pierwszy czy kolejny kredyt hipoteczny należy dopełnić szeregu formalności:
- zaświadczenie o dochodach
- dokument potwierdzający tożsamość
- wszystkie umowy i dokumenty dotyczące nieruchomości
Ważnym jest, aby przy składaniu wniosku poinformować bank o wszystkich aktualnych zobowiązaniach.
Drugi kredyt hipoteczny w tym samym banku?
Dla wielu jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ korzystając z tego samego banku często nie będzie potrzeby składania dodatkowych oświadczeń o dochodach, gdyż często wynagrodzenie jest już przeniesione do tego banku. Poza tym bank zna już historię spłacalności, więc klient jest bardziej wiarygodny i godny zaufania. Należy wziąć pod uwagę fakt, że nie zawsze dwa kredyty w tym samym banku będą najtańszym rozwiązaniem, ponieważ wszystko zależy od indywidualnie przygotowanej oferty czy promocji. Warto więc porozmawiać z doradcą kredytowym, porównać parametry wszystkich ofert i sprawdzić, która będzie najkorzystniejsza
Drugi kredyt hipoteczny na tą samą nieruchomość?
Z reguły bank jest przeciwnikiem zaciągnięcia drugiego kredytu hipotecznego na mieszkanie czy dom, na którym jest już zaciągnięty kredyt. Drugi kredyt hipoteczny na tą samą nieruchomość można jednak wziąć w sytuacji, gdy wartość nieruchomości pierwszego kredytu zdecydowanie przekracza wysokość ustanowionej hipoteki.
Dwa kredyty hipoteczne – podsumowanie
Jeśli pierwszy kredyt hipoteczny jest już prawie spłacony, możemy liczyć przede wszystkim na to, że obecne mieszkanie będzie stanowiło wkład własny drugiego kredytu. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można bez problemu rozpocząć budowę domu lub kupić większe mieszkanie.
Drugie zobowiązanie na pewno będzie stanowiło duże obciążenia dla domowego budżetu. Należy więc się zastanowić, czy będzie to najlepsze rozwiązanie i dokładnie porównać aktualne oferty. Jeżeli nie chcemy za bardzo ryzykować, warto pomyśleć o drugim kredycie hipotecznym, gdy będziemy już pod koniec spłaty wcześniej zaciągniętego zobowiązania. Warto rozważyć również czy możemy dodać drugie źródło dochodów lub też zaproponować hipotekę na bardziej wartościowej nieruchomości.