Czy warto brać kredyt hipoteczny?

Czy warto brać kredyt hipoteczny?

Czy warto brać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe finansowanie związane głównie z zakupem lub budową nieruchomości. Może być także kredytem konsolidacyjnym, czyli przeznaczonym na spłatę zobowiązań.

Za kredytem hipotecznym przemawia przede wszystkim:

  • jego cena – jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy
  • ma kilkukrotnie niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy
  • ma wielokrotnie brak prowizji
  • długi okres finansowania – obecność zabezpieczenia w formie hipoteki daje możliwość udzielenia kredytu nawet na 35 lat
  • nie ma opłat za wcześniejszą spłatę czy nadpłatę kredytu – dotyczy to umów podpisanych od lipca 2017, od wejściu w życie ustawy dotyczącej dotyczącej kredytu hipotecznego, dzięki której żaden bank nie może pobrać prowizji za nadpłatę i całkowitą spłatę kredytu po 3 latach od dnia uruchomienia środków, ale są banki, które nie pobierają takiej opłaty już od pierwszego dnia!

Lepiej wynająć czy kupić?

Klienci często zadają sobie to pytanie, czy lepiej wynajmować mieszkanie lub dom, czy może kupić i płacić ratę kredytu? Jeżeli Klient zastanawia się czy bardziej opłaca się zakup czy wynajem, a nie ma przeszkód do skorzystania z kredytu, to zdecydowanie korzystniejszy jest zakup nieruchomości. Najczęściej rata zobowiązania jest równa lub niższa niż opłata za wynajem, a płacąc ratę kredytu jest się właścicielem nieruchomości.

Czy kredyt hipoteczny zawsze jest najkorzystniejszy?

Są sytuacje, kiedy kredyt hipoteczny nie jest najlepszym rozwiązaniem, mianowicie kiedy klient nie chce dokumentować przed bankiem celu wydatkowania środków. Oczywiście hipoteczne finansowanie będzie tańszym rozwiązaniem, jednak wiele osób korzysta z kredytu gotówkowego, np. przy remoncie, ponieważ nie ma tu określanego terminu zakończenia prac remontowych oraz rozliczenia z wykonanych prac. W wielu przypadkach przy rozpoczęciu remontu nieruchomości często okazuje się, że niezbędne jest wykonanie o wiele więcej rzeczy niż było założone

Kredyt konsolidacyjny

Jeżeli decydujemy się na finansowanie hipoteczne to może być to również kredyt konsolidacyjny, wtedy przeznaczamy go na spłatę innych kredytów oraz na dowolny cel. Taki produkt ma zdecydowanie niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy oraz wyraźnie dłuższy okres.

Kredyt hipoteczny to zdecydowanie dobry wybór przy zakupie lub budowie nieruchomości, do którego przekonuje zarówno długi czas spłaty jak i warunki cenowe. Na rynku jest wiele banków z różnymi ofertami kredytowymi, dlatego przed podjęciem decyzji warto skorzystać z bezpłatnej i fachowej pomocy eksperta finansowego w wyborze najkorzystniejszej oferty.

Czy można mieć więcej niż jeden kredyt hipoteczny? Sprawdź jak długo czeka się na kredyt hipoteczny