Doradca finansowy to zawód bardzo pożyteczny zwłaszcza z punktu widzenia osób niemających czasu na zagłębianie się w skomplikowane oferty finansowe. Doradcy pomagają w przedstawieniu i omówieniu najważniejszych elementów ofert produktów finansowych oraz dostosowywaniu ich do określonych potrzeb klientów. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czy warto skorzystać z usług ekspertów finansowych.
Doradca finansowy – oficjalne definicje
Według dyrektywy Unii Europejskiej:
doradca finansowy to zawód wykonywany przez niezależnych, niezwiązanych z żadną konkretną instytucją finansową profesjonalistów. Ich rolą w założeniach ma być przede wszystkim przekazanie klientowi merytorycznej wiedzy na temat ochrony jego majątku.
Według Europejskiej Federacji Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych Doradca Finansowy (FECIF):
doradca finansowy to wszechstronnie wykształcony specjalista. Jego celem ma być podjęcie odpowiednich kroków, w celu ochrony majątku klienta. Ponadto, ważne powinno być także bezpieczeństwo finansowe klienta, które analizuje się za pomocą weryfikacji jego potrzeb.
Dlaczego lepiej wziąć kredyt u doradcy, a nie bezpośrednio w banku?
Ekspert czy doradca finansowy to osoba, która przede wszystkim pomaga w uzyskaniu pieniędzy na zakup mieszkania czy budowę domu. Dzięki podpisanym umowom z wieloma bankami eksperci finansowi mają możliwość reprezentacji, a więc uprawnienia podobne do pracownika danego banku – podpisywania wniosków kredytowych, kontaktu z centralą, analitykami itp. Wewnętrzny system rozliczeniowy jest również taki jak w banku, a mianowicie bank, w którym klient zaciągnie kredyt, płaci firmie doradczej wynagrodzenie. Co ważne, nie jest to koszt klienta, dla niego usługi są darmowe. Bank po prostu płaci za pełną organizację kredytu dla danego klienta.
Oferta prezentowana przez eksperta jest taka sama jak oferta przedstawiana bezpośrednio w banku. Przewagą doradców finansowych jest natomiast szeroka i rozległa wiedza na temat kredytów hipotecznych. Ponadto ekspert posiada możliwość złożenia wniosków do kilku banków jednocześnie, co daje przede wszystkim komfort wyboru i oszczędność czasu klienta.
Jakie cechy powinien mieć dobry doradca kredytowy?
Łatwość w nawiązywaniu kontaktu z klientem
Szeroka wiedza ze świata finansów
Wysokie kompetencje sprzedażowe
Świadomość trudności i umiejętność radzenia sobie z nimi
Umiejętność zadawania szczegółowych pytań i zdolność analitycznego myślenia
Umiejętność słuchania
Szybkość działania i rzeczowość
Bardzo dobra prezencja
Odporność na stres
Czy warto zatem skorzystać z usług doradcy?
Dla osób, które nie interesują się produktami z sektora bankowego, orientowanie się w bieżących propozycjach i zmianach ofert bankowych, a następnie ich prawidłowa analiza może okazać się żmudnym i czasochłonnym zadaniem. W momencie podejmowania decyzji o swoich finansach warto więc zaczerpnąć porady i skorzystać z wiedzy doradcy finansowego, pamiętając, że w biurze Staniszewska Finanse jest ona bezpłatna.