Pomoc dla kredytobiorców – wakacje kredytowe
Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych w okresie pandemii wsparły wielu kredytobiorców, którzy utracili płynność finansową. Obecnie rząd ponownie wprowadził taką możliwość, aby wspomóc osoby spłacające kredyty hipoteczne, które z powodu wzrostu stóp procentowych, a więc podwyższenia rat, nie radzą sobie ze spłacaniem terminowo zobowiązań.
Wakacje kredytowe - na czym to polega?
W momencie zaciągnięcia kredytu hipotecznego w banku trudno przewidzieć czy w trakcie długiego okresu spłacania będą zawsze odpowiednie warunki do spłaty. Terminowość może zaburzyć choroba czy utrata pracy. W takich sytuacjach bank proponuje klientom rozwiązania jakim są wakacje kredytowe.
Wakacje kredytowe to zawieszenie spłaty na pewien czas. Oczywiście najważniejsza jest zgoda banku, aby kredytobiorca został zwolniony z obowiązku spłacania rat w określonej ilości. Przerwę w spłacie kredytu hipotecznego można przedstawić na dwa sposoby:
- zawieszenie raty zarówno kapitałowej, jak i odsetkowej
- zawieszenie jedynie części kapitałowej, a odsetkowa musi być nadal płacona
Odroczone raty oczywiście muszą być zapłacone w późniejszym terminie.
Propozycja rządu – wsparcie w formie wakacji kredytowych w roku 2022 i 2023
Wakacje kredytowe to jedno z rozwiązań proponowanych obecnie przez rząd. Jest to projekt kierowany do wszystkich kredytobiorców, którzy nie radzą sobie z ciągle rosnącymi ratami. Od października 2021 stopy procentowe stale rosną, a w 2022 roku coraz więcej kredytobiorców zaczęło nieregularnie spłacać raty kredytów hipotecznych. W kwietniu 2022 roku polski rząd ogłosił możliwe rozwiązania tej trudnej sytuacji, których głównym elementem są wakacje kredytowe. Będzie to możliwość zawieszenia spłaty rat kredytowych w jednym z posiadanych kredytów hipotecznym w sumie na 8 miesięcy. Z tego rozwiązania będzie mógł skorzystać każdy kredytobiorca posiadający raty w złotówkach. Przesunięcie będzie dotyczyło całej raty kapitałowo-odsetkowej i od tych rat nie będą naliczane odsetki. Pierwszą możliwość kredytobiorcy dostaną już w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023. Program rządowy będzie obejmował lata 2022 i 2023 ze względu na taki prognozowany okres odczuwania skutków inflacji.
Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?
Sam program ma na celu pomoc w uporaniu się z czasowymi problemami finansowymi kredytobiorców, ale nie zawsze może być to korzystane.
ZALETY
Najważniejszym i największym plusem zawieszenia rat kredytowych będzie utrzymanie płynności finansowej w trudnej sytuacji kredytobiorcy. Jeżeli dochód został obniżony ze względu na utratę pracy czy chorobę, to dzięki temu rozwiązaniu nie będziemy się musieli obawiać skąd wziąć środki na kolejną ratę kredytu. W konsekwencji można uniknąć skutków przerwania lub opóźnienia w spłacie zobowiązania.
WADY
Pamiętajcie, że po skorzystaniu z wakacji kredytowych zawieszone raty nie zostają umorzone tylko należy je spłacić. Najczęściej będzie to skutkowało wydłużeniem harmonogramu spłaty zobowiązania lub podwyższeniem kolejnych rat. Drugim ważnym elementem skorzystania z tej możliwości będzie utrudnienie w zaciągnięciu innego zobowiązania. Banki dość restrykcyjnie podchodzą do klientów, którzy zdecydowali się na skorzystanie z wakacji kredytowych i możemy spotkać się z automatycznym odrzuceniem wniosku kredytowego na inne zobowiązanie. Dla nich zawieszenie spłaty jest równoznaczne z problemami finansowymi, a banki nie chcą takich klientów w swoich portfelu.
Projekt zmian w przepisach ma poprawić sytuację kredytobiorców hipotecznych. Warto jednak bardzo poważnie zastanowić się czy właśnie ta propozycja pomocy jest warta uwagi i konieczna do skorzystania. Należy przeanalizować swoją sytuację finansową w swoim gospodarstwie domowym i zadecydować czy zwolnienie z płatności raty jest niezbędne dla utrzymania płynności w płatnościach, ponieważ skorzystanie z wakacji kredytowych wiąże się z konsekwencjami przy wnioskowaniu w przyszłości o kolejne zobowiązanie.