Uporządkowanie informacji w BIK jako metoda poprawy swojej sytuacji i zdolności finansowej
Obecnie powszechną i podstawową praktyką wszystkich instytucji finansowych (m.in. banków, leasingodawców) stało się weryfikowanie historii kredytowej klienta w BIK(Biuro Informacji Kredytowej). Analitycy, analizując informacje w BIK, oceniają nas jako klienta i podejmują decyzje, czy otrzymamy konkretny produkt finansowy, czy ze względu na naszą historię zostaniemy uznani za złego bądź ryzykownego klienta.
Czym jest BIK?
Baza BIK jest to obszerna baza danych, która przetwarza informacje o naszych zobowiązaniach wobec banków i innych instytucji finansowych. Dane są przekazywane do BIK w momencie, kiedy staramy się o jakiś kredyt. Następnie, już po udzieleniu kredytu, instytucje finansowe regularnie przekazują informacje czy w należyty sposób wywiązujemy się ze spłaty swojego zobowiązania, czy może mamy z tym problemy. Dane aktualizowane są przynajmniej raz w tygodniu, aż do chwili kiedy dokonamy jego całkowitej spłaty. Nasze zobowiązania są widoczne w BIK przez cały okres spłaty, a także do 5 lat po spłacie, o ile wyraziliśmy taką zgodę przy podpisaniu umowy.
Czy można „wyczyścić BIK”?
Sformułowanie „czyszczenie BIK” sugeruje, że z bazy BIK można usunąć niewygodne informacje. W praktyce nie jest to jednak możliwe. Istnieją natomiast sposoby, które umożliwiają poprawienie oceny w BIK.
Nasze działania w zakresie poprawy sytuacji w BIK możemy rozpocząć jeśli:
– zobowiązania są zamknięte i spłacone,
– pobieramy raporty BIK bieżące,
– weryfikujemy, które wpisy psują nam ocenę BIK.
Jeśli ten krok już wykonaliśmy i posiadamy wiedzę, które instytucje lub banki pozostawiły niekorzystny wpis w BIK, przygotowujemy i wysyłamy pisma, w których zwracamy się z prośbą o zaprzestanie przetwarzania danych w tej instytucji. Uwaga, dla naszych klientów dysponujemy i udostępniamy gotowe formularze.
Pisząc takie pismo, należy:
powołać się na produkt, który był spłacany;
paragrafy i rozporządzenia dotyczące tematu przetwarzania danych osobowych.
Banki mają do 30 dni na odpowiedź. Nie zawsze jest ona pozytywna, należy jednak pamiętać, żeby podjąć próbę, napisać i złożyć ponownie takie pismo. Z naszego doświadczenia wynika, że to rozwiązanie się sprawdza. Inne instytucje np. chwilówki przesuwają wpisy nawet w ciągu 14 dni.
Gdzie zostają przesunięte wpisy w BIK?
Wpisy, których nie chcemy w BIK, instytucje finansowe nie wykreślają, ale przesuwają do sekcji statystycznej. Jest ona niewidoczna dla pozostałych instytucji finansowych. Pamiętaj, że zawsze należy wyczyścić BIK z chwilówek, z których wcześniej korzystaliśmy. Obecnie większość banków akceptuje korzystanie z chwilówek. Trzeba mieć jednak zawsze na wadze, że może się to zmienić i będzie niewygodne przy korzystaniu z finansowania w przyszłości.
Chcesz poprawić swoją ocenę w BIK? Skontaktuj się z nami.