Pożyczka płynnościowa ze środków unijnych to nieoprocentowany produkt finansowy, którego celem jest wsparcie i zabezpieczenie firmy przed utratą płynności finansowej poprzez umożliwienie jej pokrycia bieżących wydatków takich jak min. wynagrodzenia pracowników, zatowarowanie, podatki, rachunki i opłaty czy paliwo. Na wydanie otrzymanych środków mamy maksymalnie 120 dni, po których rozliczamy się na podstawie faktur i innych dokumentów potwierdzających poniesienie kosztu. Okres trwania pożyczki to 6 lat z możliwością opóźnienia rozpoczęcia spłaty pożyczki od 1 do 6 miesięcy a także wnioskowaniem o wakacje kredytowe.
Kto może skorzystać z pożyczki płynnościowej?
O pożyczkę mogą starać się firmy mikro, małe i średnie, które potrzebują wsparcia w utrzymaniu płynności z powodu jej utraty lub narażenia na utratę płynności w najbliższym czasie.
Ograniczenia w działalności wielu branż
Wraz z przyjściem epidemii Covid-19 wielu przedsiębiorców dotknęły spore trudności związane z ograniczeniami funkcjonowania przedsiębiorstw. Zamykanie restauracji, granic miedzy państwami, centrów handlowych, szkół czy zakaz imprez, w tym masowych, to tylko kilka przykładów, przez które wiele branż znalazło się w sytuacji niemożności działania tak jak dotychczas.
Problem naszych odbiorców to również nasz problem
Wiele przedsiębiorców narażonych jest również na spore opóźnienia w regulowaniu należności przez ich odbiorców, co dramatycznie wpływa na ich płynność finansową, a w rezultacie uniemożliwia regulowanie bieżących zobowiązań i wydatków niezbędnych do funkcjonowania działalności przedsiębiorstwa.
Kto również może skorzystać z pożyczki płynnościowej?
Firmy, które w związku z obecną sytuacją wygenerowały stratę, również nie są wykluczone z możliwości otrzymania środków. Przeszkodą nie jest również układ ratalny w ZUS, o ile nie występują kolejne nieuregulowane opóźnienia.
O jaką kwotę można się ubiegać?
Jest kilka możliwości obliczenia kwoty o jaką firma może wnioskować, którą dobieramy tak, aby była najbardziej korzystna dla przedsiębiorcy. Najczęściej zdarza nam się jednak wyliczać ją na podstawie przychodu z PIT lub CIT.
Na co nie można wydać środków z pożyczki płynnościowej?