Pożyczka płynnościowa ze środków unijnych – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Pożyczka płynnościowa ze środków unijnych – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Co to jest pożyczka płynnościowa?

Pożyczka płynnościowa ze środków unijnych to nieoprocentowany produkt finansowy, którego celem jest wsparcie i zabezpieczenie firmy przed utratą płynności finansowej poprzez umożliwienie jej pokrycia bieżących wydatków takich jak min. wynagrodzenia pracowników, zatowarowanie, podatki, rachunki i opłaty czy paliwo. Na wydanie otrzymanych środków mamy maksymalnie 120 dni, po których rozliczamy się na podstawie faktur i innych dokumentów potwierdzających poniesienie kosztu. Okres trwania pożyczki to 6 lat z możliwością opóźnienia rozpoczęcia spłaty pożyczki od 1 do 6 miesięcy a także wnioskowaniem o wakacje kredytowe.

Kto może skorzystać z pożyczki płynnościowej?

O pożyczkę mogą starać się firmy mikro, małe i średnie, które potrzebują wsparcia w utrzymaniu płynności z powodu jej utraty lub narażenia na utratę płynności w najbliższym czasie.

Ograniczenia w działalności wielu branż

Wraz z przyjściem epidemii Covid-19 wielu przedsiębiorców dotknęły spore trudności związane z ograniczeniami funkcjonowania przedsiębiorstw. Zamykanie restauracji, granic miedzy państwami, centrów handlowych, szkół czy zakaz imprez, w tym masowych, to tylko kilka przykładów, przez które wiele branż znalazło się w sytuacji niemożności działania tak jak dotychczas.

Problem naszych odbiorców to również nasz problem

Wiele przedsiębiorców narażonych jest również na spore opóźnienia w regulowaniu należności przez ich odbiorców, co dramatycznie wpływa na ich płynność finansową, a w rezultacie uniemożliwia regulowanie bieżących zobowiązań i wydatków niezbędnych do funkcjonowania działalności przedsiębiorstwa.

Kto również może skorzystać z pożyczki płynnościowej?

Firmy, które w związku z obecną sytuacją wygenerowały stratę, również nie są wykluczone z możliwości otrzymania środków. Przeszkodą nie jest również układ ratalny w ZUS, o ile nie występują kolejne nieuregulowane opóźnienia.

O jaką kwotę można się ubiegać?

Jest kilka możliwości obliczenia kwoty o jaką firma może wnioskować, którą dobieramy tak, aby była najbardziej korzystna dla przedsiębiorcy. Najczęściej zdarza nam się jednak wyliczać ją na podstawie przychodu z PIT lub CIT.

Na co nie można wydać środków z pożyczki płynnościowej?

https://staniszewskafinanse.pl/pozyczki-unijne/pozyczka-inwestycyjna/Środki z pożyczki płynnościowej nie mogą zostać wydane na cele inwestycyjne i zakupy środków trwałych. Jeśli potrzebujesz środków na rozwój lub inwestycje  zapoznaj się z ofertą Pożyczki Inwestycyjnej.

 

Czy wiesz czym się różni kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej? Kredyt hipoteczny a urlop macierzyński i ciąża - to warto wiedzieć