Czy wiesz czym się różni kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?

Czy wiesz czym się różni kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna - czym się różnią?

W przypadku ofert hipotecznych “pożyczka” i “kredyt” to dwa różne produkty. Czym się różnią i kiedy warto zdecydować się na kredyt, a kiedy na pożyczkę hipoteczną?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest produktem bankowym, który koniecznie musi być przeznaczony na cele mieszkaniowe – na zakup lub budowę domu, zakup mieszkania czy działki. Kredyt hipoteczny dotyczy także remontu, wykończenia czy przebudowy. Czas trwania umowy może wynosić nawet 35 lat, a jego kwota jest przeważnie w wysokości kilkuset złotych. Jego maksymalna wysokość zależy zazwyczaj od wartości kredytowanego domu czy mieszkania, które zarówno stanowi przedmiot zabezpieczenia. Zabezpieczeniem spłaty w kredycie hipotecznym jest hipoteka na kredytowanej nieruchomości .

Oprocentowanie w kredycie hipotecznym może być zmienne lub stałe. Bank zweryfikuje zdolność kredytową klienta zanim udzieli kredytu hipotecznego oraz udzieli go na maksymalnie 90% wartości kupowanej lub budowanej nieruchomości. Przed decyzją o udzieleniu kredytu, bank sprawdzi wartość nieruchomości będącej przedmiotem kredytu wykonując wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego – tzw. operat szacunkowy.

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Podstawową cechą pożyczki hipotecznej jest jej przeznaczenie – środki można wykorzystać na dowolny cel. Tak jak w przypadku kredytu hipotecznego Bank sprawdzi zdolność kredytową, a oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Maksymalny okres trwania pożyczki to 30 lat, a jej wysokość to maksymalnie 60-70% wartości zabezpieczenia. Zabezpieczenie stanowi, tak jak w przypadku kredytu hipotecznego, nieruchomość, której wartość ocenia rzeczoznawca majątkowy wykonując operat szacunkowy.

Kredyt a pożyczka hipoteczna – podobieństwa i różnice

Podobieństwa:

  • oprocentowanie w obu produktach może być zarówno stałe jak i zmienne, przy czym zmienne ustalane jest na podstawie zmiennej stawki WIBOR powiększonej o marżę banku,
  • klient musi posiadać zdolność kredytową,
  • koniecznie będzie ustanowienie zabezpieczenia hipotecznego.

Różnice:

  • wysokość udzielanej kwoty to w przypadku kredytu hipotecznego maksymalnie 90%, a w przypadku pożyczki w większości przypadków maksymalnie 50-70%,
  • okres spłaty w przypadku kredytu to maksymalnie 35 lat, a w przypadku pożyczki zazwyczaj 20-25 lat,
  • przeznaczenie w przypadku kredytu hipotecznego musi być na cel mieszkaniowy – np. zakup mieszkania, budowa domu/mieszkania, zakup działki, natomiast w przypadku pożyczki hipotecznej środki mogą być przeznaczone na dowolny cel.

Pożyczka czy kredyt hipoteczny - co wybrać?

Jeżeli  planowany będzie zakup lub budowa nieruchomości najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Będzie to produkt przede wszystkim niżej oprocentowany i będzie można spłacać go w długim okresie, co pozwoli na niższą ratę.

Jeśli jednak potrzebna będzie duża kwota, która ma być przeznaczona na dowolnie wybrany cel wtedy warto zdecydować się na pożyczkę hipoteczną. Dzięki temu, że zabezpieczeniem jest nieruchomość, będzie można osiągnąć znacznie większą kwotę, a koszt będzie dużo niższy od kredytu gotówkowego.

Przed podjęciem decyzji warto skontaktować się z doradcą hipotecznym i przedstawić cel oraz wysokość środków, którymi klient jest zainteresowany, aby wybrać najtańszy i najlepszy produkt na rynku.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Jak przygotować się na spotkanie z doradcą kredytowym? Pożyczka płynnościowa ze środków unijnych – co jeszcze powinieneś wiedzieć?