Rekordowa stawka WIBOR – program wsparcia kredytobiorców

Rekordowa stawka WIBOR – program wsparcia kredytobiorców

Rekordowa stawka WIBOR - program wsparcia kredytobiorców

Wskaźnik WIBOR służący do wyliczenia wysokości oprocentowania kredytu hipotecznego znajduje się obecnie na rekordowo wysokim poziomie. W odpowiedzi na to rząd przedstawił kilka propozycji w ramach nowego programu wsparcia kredytobiorców hipotecznych, a jedną z nich jest zastąpienie WIBORU nową stawką. RPP stale podnosi i tak już bardzo wysokie wskaźniki WIBOR,  jednak jest sposób na obniżenie rat kredytowych –  zastąpieniu WIBORU stawką POLONIA.

Jakie są alternatywy dla stawki WIBOR?

W okresie pandemii poziom stóp procentowych uległ znacznemu obniżeniu, co z kolei było bodźcem do zaciągania kredytów hipotecznych, pomimo rekordowo wysokich cen nieruchomości. Wraz z końcem pandemii, Rada Polityki Pieniężnej wprowadziła serię podwyżek stóp procentowych podnoszących radę kredytu o średnio 70-80%.

Eksperci twierdzą, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Prace nad programem stanowiącym tarczę kredytową, która ma oferować pomoc kredytobiorcom, wciąż jeszcze trwają, jednak wiemy już, że jednym z postulatów jest likwidacja WIBORU. Nie ma jeszcze informacji, która ze stawek zastąpi WIBOR, jednak wiemy, że pośród propozycji pojawiła się stawka POLONIA oraz Wskaźnik Kosztu Finansowania (WKF).

Co oznacza stawka POLONIA?

Jest to stawka procentowa, która określa średnie oprocentowanie niezabezpieczonych depozytów międzybankowych o terminie overnight, czyli przyjętych na jeden dzień. Wyliczaniem jej wysokości zajmuje się Narodowy Bank Polski, który bierze pod uwagę wyłącznie transakcje banków.   

Co wpływa na wysokość stawki POLONIA?

Stawka obliczana jest w oparciu o dane udostępnione przez banki uczestniczące w Fixingu Stawki Referencyjnej obejmujące poniższe informacje:

  • nazwę banku kontrahenta
  • stawkę oprocentowania
  • kwotę depozytu overnight wraz z określeniem czy był to depozyt udzielony czy przyjęty.

Powyższe dane powinny być przekazane do NBP do godziny 16:45. Następnie po ustaleniu średniej, NBP około godziny 17:00 publikuje w swoim serwisie aktualną wysokość stawki.

Stawka POLONIA ustalana jest w oparciu o  transakcje z całego dnia, stąd przyjmuje się, że jest wystarczająco wiarygodna. Aktualną wysokość stawki POLONIA można sprawdzić na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

Kiedy zostanie wprowadzona stawka zastępująca WIBOR?

Likwidacja stawki WIBOR to bardzo prawdopodobny scenariusz. Według danych przekazanych przez premiera, nowy wskaźnik miałby obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Na tym etapie nie jest jeszcze jasno określone czy będzie to stawka POLONIA czy inna wskazana przez  banki oraz KNF stawka.

Jak nowy wskaźnik wpłynie na raty kredytu?

Jeśli na początku 2023 roku zostanie wprowadzony nowy wskaźnik zamiast stawki WIBOR , np. stawka POLONIA – to oprocentowanie kredytów hipotecznych i wszystkich kredytów opierających się na tej stawce powinno spaść, zatem raty ulegną obniżeniu. Będzie to znacząca zmiana dla kredytobiorców wpływająca pozytywnie na ich sytuację finansową.

 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – kto może skorzystać z pomocy? Sprawdź szczegóły naboru na dofinansowanie ZUS na BHP (2022r.)