Jestem w BIK – czy dostanę leasing?

Jestem w BIK – czy dostanę leasing?

Jestem w BIK - czy dostanę leasing?

Zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest gromadzenie i przetwarzanie informacji na temat wszystkich zobowiązań finansowych i kredytowych konsumentów. Dane te są udostępnianie na zasadzie wzajemności bankom, SKOK-om, instytucjom kredytowym, firmom leasingowym, faktoringowym i pożyczkowym. Dzięki współpracy BIK ze Związkiem Polskiego Leasingu, zrzeszone firmy mają pełny dostęp do sytemu wymiany informacji kredytowej oraz przekazują do biura historię finansową swoich klientów. W związku z tym wszystkie informacje dot. posiadanych umów leasingu, ich wartości oraz terminów spłat rat leasingu są dostępne w bazie BIK dla wszystkich przynależących instytucji i banków. 

Leasing, obok kredytu, jest jednym z głównych źródeł zewnętrznego finansowania w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Współpraca z Biurem Informacji Kredytowej pozwala firmom leasingowym precyzyjniej oceniać ryzyko kredytowe swojego klienta oraz dobierać indywidualną ofertę. Fakt ten oczywiście korzystnie wpływa na sytuację leasingobiorców terminowo regulujących należności. Dzięki temu budują swoją pozytywną historię kredytową i w przyszłości będą identyfikowani jako wiarygodni kredytobiorcy co znacznie ułatwi im dostęp do finansowania. 

Jak wygląda sytuacja przedsiębiorców, którzy nie dotrzymują terminów umów leasingowych?

Przedsiębiorcy, którzy mają zaległości lub spóźniają się ze spłatami należności leasingowych, powinni mieć na uwadze fakt, że informacja ta trafi do bazy BIK i będzie dostępna dla wszystkich zrzeszonych podmiotów. Należy pamiętać, że najczęstszymi przeszkodami w uzyskaniu leasingu są wpisy widoczne po ustaniu zobowiązania, również kilka lat po wygaśnięciu. W efekcie obniża to wiarygodność finansową leasingobiorcy oraz niestety odbija się na ocenie jego zdolności kredytowej np. przy staraniu się o kredyt hipoteczny. Firmy leasingowe również weryfikują zdolność klienta do regulowania zobowiązań finansowych. Swoje analizy opierają na jego historii kredytowej dostępnej właśnie w BIK, a także historii płatniczej gromadzonej w BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) weryfikując czy klient ma na swoim koncie niezapłacone faktury, mandaty lub zaległe nieuregulowane alimenty. 

Figuruję w BIK – na co mogę liczyć?

Przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne spóźniające się ze spłatami należności i figurujące w bazach BIK nie maja praktycznie szansy na otrzymanie innego finansowania niż leasing. W takiej sytuacji otrzymanie kredytu wiąże się z bardzo restrykcyjnym i trudnym procesem weryfikacji. Szybkie pożyczki przez Internet także nie pomogą rozwiązać problemu braku zasobów, ponieważ ich wielkość nie będzie adekwatna do potrzeb. Inaczej jest z usługą leasingu, która nie zakłada spełnienia tylu wymagań.  

Firmy leasingowe dbają o minimalizowanie ryzyka i odmawiają niewiarygonym finansowo potencjalnym leasingobiorcom przyznania leasingu operacyjnego czy finansowego. Część firm jednak podejmuje ryzyko i podpisuje umowę leasingową z klientem figurującym w BIK – wtedy usługa może być droższa niż w standardowym przypadku, jednak klient zyskuje finansowanie. 

Leasing bez BIK – na co zwrócić uwagę?

Na rynku działają firmy, które świadczą usługę leasingu nie dokonując weryfikacji historii klienta w bazach BIK. Na co warto zwrócić uwagę przystępując do starania się o leasing na takich warunkach? Istnieje przekonanie, że leasing bez BIK jest droższy, ponieważ jest zaciągany na wysoki procent. Oczywiście często oprocentowanie będzie wyższe od przeciętnego, jednak zwykle odzwierciedla rynkowe ceny pozyskania finansowania. Warto dodać, że ostatecznie nawet droższy leasing operacyjny kosztuje firmę mniej niż cena brutto żądanego przedmiotu czy sprzętu. Również sama procedura może być wydłużona, a wymogi dotyczące niezbędnych dokumentów nieco bardziej rozbudowane niż przy procedurze uproszczonej. Jednak finalnie proces ten na pewno jest znacznie mniej skomplikowany niż w przypadku kredytu. 

Zasady umowa o leasing

Przed podpisaniem umowę o leasing, należy ją dokładnie prześledzić pod kątem wysokości raty oraz terminu spłaty, opłat dodatkowych, zasad ubezpieczenia, zabezpieczenia i rozliczenia umowy w sytuacji jej wypowiedzenia oraz zasady wykupu sprzętu. Ponadto umowy o leasing podlegają negocjacjom, stąd warto dokładnie przeanalizować wszystkie zapisy, poddać je dyskusji oraz powalczyć o korzystniejsze warunki. 

Upadłość konsumencka a rozdzielność majątkowa Pożyczka obrotowa dla firm i start-upów w województwie wielkopolskim